Na této stránce bych Vás, majitele a milovníky plemene Sheltie, chtěla provést taji o úpravě a o jejich péči  kožíšků

.

Na začátek bych Vám chtěla říci, že Sheltie se nemusí upravovat.

Na mezinárodních i národních výstavách u nás i v zahraničí spíše naleznete „neupravené“ šeltičky. Rozdíl mezi „upravenou“ a „neupravenou“ šeltičkou je pouze v líbivosti svého majitele. Nikde jsem se ještě nesetkala, že by „neupravená“ šeltička nezískala i ten nejvyšší titul.

 Neklesejte namysli a pokud chcete zkusit a získat informace o jejich možné úpravě, můžete pokračovat v prohlídce této stránky.

 

Naleznete zde  jak postupovat, ale nezapomeňte na některá pravidla:

1. pokud se chystáte právě na výstavu, tak zkušební pokusy o úpravu provádějte raději mimo sezónu

2. jednak než získáte gryf jak a co Vaší šeltičce sluší, chce čas, protože jak jednou odstřihnete pramen

   srsti tam kde by měl zůstat musíte počkat s další úpravou nácviku až srst doroste

3. nezapomínejte -  raději méně než více!!!

4. Nezapomínejte, že každá šeltička je jinak osrstěná a úpravu si musíte sestavit individuálně.

 

 

Péče o srst:

Malé štěňátko bychom  měly seznámit s kartáčem a jednořadým hřebenem, ale hlavně zvykal ho na ně.                                  Hřeben slouží k důkladnému pročesávání srsti (od kůže) např. během přesrsťování ze štěněcí na dospěláckou srst nebo během línání, které je min. dvakrát do roka.

Kartáč použijeme pouze k dohlazení nebo načesání límce, ocásku a kalhotek.

 

Pomůcky pro úpravu

  1. jednořadý hřeben
  2. kartáč
  3. nůžky
  4. efilační nůžky – nemusejí být
  5. neklouzavou podložku
jednořadý hřeben, hřeben, kartáč             efilační nůžky, jednostrané (obyčejné) nůžky

Je pouze na Vás kolik a jakou péči chcete jejich kožíšku věnovat. Mezi šeltičkami se nachází jedinci, kteří mají více osrstění než jiní. Nemyslím pouze rozdíly mezi pejsky a fenečkami.

 

Kdybychom sestavily žebříček, vypadal následovně, podlé zbarvení:

  1. dominantně zlatá, zlatá s tricolorní vlohou
  2. blue-merle
  3. bicolor a bi-blue
  4. tricolor

 

Ale tento žebříček je pouze orientační, existují  výjimky mezi výše jmenovanými barvami.

Proto např. úpravu praporců na předních nohou nemusíte provádět u zbarvení tricolor, jelikož nejsou moc bohaté, ale jak jsme již řekly vše je individuální k dané šeltičce.  

 

 

Úprava srsti – výstavní úprava

 

Úpravu začneme na zadních nohou a to na místě od patního kloubu k tlapce. Srst jednořadým hřebenem důkladně pročešeme, aby srst byla bez zbytků trávy, větviček a odumřelé srsti. Češeme od zadní strany nohy do prostoru. Uytvoří se nám pruh roztřepené srsti po krajích kratší, uprostřed delší.

Pro pravou zadní nohu sama používám způsob kdy noha stojí na podložce. Střih vedeme od patního kloubu k tlapce. Nůžkami provádíme střih buď do obloučku nebo rovně podél nohy. Ale odstřihujeme pouze roztřepené konečky. Noha nesmí zůstat holá, tudíž bez srsti!!

Pro levou zadní nohu sama používám způsob kdy si nohu nepatrně zvednu (pouze tak jak to šeltičce vyhovuje, na takovou manipulaci by měla být šeltička již zviklá). Pak postupuji stejně jako u pravé nohy, ale v opačném směru, od tlapky k patnímu kloubu.

 

Vyčesaná zadní pravá noha.                     Střih vedem obloučkem od patního kloubu.                      Až dolů k tlapce.
Levá zadní noha
Pravá zadní noha

Všechny čtyři tlapičky zlehka obstřihneme dokulata. Tlapka nesmí vypadat zastřižena násilně, ale spíše neznatelně. I zde odřihujeme pouze delší pramínky srsti, které kazí vzhled tlapky. U předních tlapek můžeme vyčesat srst rostoucí mezi prsty a efilačními nůžkami ji zarovnat do hladka. Ale opatrně ať nevzniknou tvz.schody. Můžete i zlehka,ale s největší opatrností prostříhat osrstění tlapek zespoda.

       Levá zadní noha po úpravě.
          Střih vedem od tlapky.                       Stříháme dokulata a pouze konečky.             Střih končíme u patního kloubu.
Zadní tlapka před úpravou.                 Po obstřižení.                        Přední noha před úpravou.       Po ostřižení  a zarovnání efilač. nůžky.
Vyčesání srsti mezi prsty přední tlapky.                     Zastřižení přečnívající srsti efilačními nůžky

Přední nohy zastřihuji pouze zlehka. Odstřihujeme pouze konečky. Nohu si chytneme za tlapku a střih provádíme od tlapky k loketnímu kloubu. Kde postupujte velice opatrně. Noha by měla působit silnějším dojmem. Sama přední praporce neupravuji. Ale viděla jsem upravené praporce na psovi border collie z Maďarska. Jeho přední nohy byly mohutné a velice zajímavé.

Praporce vyčešem.                                         Stříháme od tlapky k loketnímu kloubu.     

Na hlavě můžeme upravit partii uší, jejich vnitřní stranu a jemnou srst po jejich stranách. Na úpravu hlavy používáme pouze efilační nůžky, nikdy nesmíme použít nůžky obyčejné.

Ouško si chytneme u jeho kořene a hřebenem si vyčešeme pouze přečnívající srst přes okraj lomu ucha. Přebytečnou srst zlehka odstraňujeme efilačními nůžkami. Na jemné srsti je velice dobře vidět kde bylo střiženo, proto postupujte velice opatrně. Nezapomínejte, že střih má vypadat nenásilně.

Vyčesání srsti na lomu ocha a jejich střih efilačkami.                          Po zastřižení efilačními nůžky.

U některých zbarvení šeltií se vnitřní strana uší neupravuje. Např. zlatá, bicolor, bi-blue. U zbarvení tricolor a blue-merle se mohou vystřihnout tříslové chlupy z vnitřní strany uší. Střih provádíme obyčejnými nůžkami od špičky ouška k jeho kořeni Odstřižené chlupy odstraníme ze zvukovodu jelikož je to šeltičce velice nepříjemné.  Ucho vypadá volněji, bez viditelných zástřihů. Tříslová srst neruší linii ucha.

Jemnou srst po stranách uší a hlavy si vyčešeme jednořadým hřebenem od hlavy do strany a efilačními nůžkami zlehka zastřihujeme delší  přečnívající srst. Vše provádíme opatrně a nenásilně. 

Vyčesaná boční strana hlavy a ucha.      Hlava před celkovou úpravou s odstávajícími chlupy.    Hlava po celkové úpravě. 

Chtěla bych poděkovat Ch. Maggie-Jane ze Shetlandů „Megítkovi“ za jejich trpělivost při pořizování záznamu o úpravě.

 

Pokud máte nějaké otázky můžete nás kontaktovat (můžete přiložit i fofo z Vašich pokusů)

na e-mail: little.bodyguard@seznam.cz